Vladimír Václavek | Moonshye

Jemná, ale silná alternativa.

Vladimír Václavek

Vladimír Václavek patří bezesporu k nejvýraznějším postavám české hudební scény. Narozen roku 1959 v Rýmařově, v podhůří Jeseníků. Ty daly půdu prvním krokům a sílu i lásku do života. To je to podstatné. A to podstatné méně. Jeho hudba je a vždycky byla něčím jiná, nekompromisně silná. Hudební začátky jsou spojeny s Ivou Bittovou a Pavlem Fajtem. Zakládá legendární skupinu Dunaj (v roce 1990 bylo album Dunaj, oceněno nejprestižnějším českým hudebním magazínem Rock&Pop a to čtenáři i kritiky, jako nejlepší album dekády), dále Rale (CD Twilight / Soumrak, dostalo v roce 2000 Akademie populární hudby – Anděl), VRM, Theatre Royal a je u zrodu skupin Čikori (v roce 2001 obdrželo CD cenu Akademie populární hudby – Anděl), E, Josef Boys, Klar, Edel. Spolu s Ivou Bittovou natáčí legendární CD Bílé inferno (v roce 1997 bylo oceněno cenou nezávislé asociace hudebních kritiků Periskop – Žlutá ponorka a v roce 2004 obdrželo zlatou desku od vydavatele). 

Hraje na prestižních festivalech v Evropě i zámoří, například Mimi festival Marseille (F), Ring Ring Beograd (YUG), Victoriaville (CAN), Mediawave Györ (HUN), Tanec Praha (CZ), festival v Avignonu (F), spolupracuje s Ferdinandem Richardem na CD Arminius, s Tomem Corou na CD Bílé Inferno, hraje ve skupině Josef Boys s Marcusem Therofalem a v duu s Milošem Dvořáčkem. Hudebně se podílí, tančí a hraje v japonskofrancouzskočeském souboru Kublaï Khan Investigation. Natáčí svá sólová CD, která také hraje na koncertech. Koncertuje po celé Evropě, v USA, Kanadě, Africe, Číně, Hong Kongu, na Madagaskaru, Mauritiusu, Reunionu, Brazilii a na Islandu. 


Vladimír Václavek – zpěv a kytara

Moonshye

Slezská zpěvačka a kytaristka debutovala v roce 2021 albem Curtain of the Moon – kolekcí křehkých a zároveň zvláštně silných písní. Pro hudební publicisty byla Moonshye překvapením – ať už nebývalou kvalitou své první nahrávky nebo tím, že tápali, kam zpěvačku zařadit. Její hudba i hlasový projev jsou totiž nezaměnitelné. Ona sama se vyznává ze svého obdivu k PJ Harvey, přitom je přirovnávána k tak různorodým zpěvačkám jako Liz Fraser, Dolores nebo Auroře. Sólově začínala buskingem v Norsku, většinu písní pro své první album složila v polské Lodži, kde strávila několik let v inspirativní komunitě studentů filmové školy.  

„Lodž je pro mě město nabité vším, co se dá hledat v duši člověka. Není to výstavní dokonalé místo, ale přitom je nádherné, jen to musíte umět vidět. Je plné melancholie a tajemství, historie. Něčím to prostředí vrací člověka do dětství, vzpomínek. Často jsem se tam toulala starými uličkami a zákoutími, sbírala jsem květiny kolem poničených zdí starých mrtvých továren. Fascinovalo mě, kolik krásy je tam a jak je ukrytá. Tahle zkušenost se určitě odrazila i na písních, které jsem tam napsala. Jsou hlavně o člověku, lidskosti s jejími světlými i temnými stránkami, o tom, co je ukryté a neumím to sdělit jinak než hudbou.“ 

Zpěvačku jsme mohli slyšet na festivalech a v klubech u nás, v Polsku nebo na Slovensku. V roce 2022 byla za své album nominována na cenu Jantar. V roce 2024 představí na koncertech některé ze svých nových písní. 

"Moonshye nikoho nekopíruje. Ani autorsky, ani pěveckou technikou. Nejdůležitější je tu nezaměnitelná atmosféra."  Tomáš S. Polívka, Kulturní magazín UNI