Dan Tepfer & David Dorůžka (USA/CZ)

Dva velikáni na jednom pódiu. Esence klasiky a noblesního jazzu.


Dan Tepfer je new-yorsko-pařížský pianista, který má své kořeny coby profesionální muzikant v klasické hudbě, do jazzu se uchýlil ze své vlastní zvědavosti. Lepší průvodce světem jazzu si ale vybrat nemohl, na pódium ke společné hře ho již pozvali takoví velikáni jako Lee Konitz, Gary Peacock, Paul Motian či Billy Hart. V duu se představí s Davidem Dorůžkou, domácí hvězdou jazzové kytary. 

 

Dan Tepfer
Born in Paris to American parents, pianist-composer Dan Tepfer has translated his bi-cultural identity into an exploration of music that ignores stylistic bounds. As the New York Times has written, he “combines superb technique with a complex set of impulses: he's a deeply rational improviser drawn to the unknown”. He has worked with the leading lights in jazz, including extensively with saxophone luminary Lee Konitz, while releasing seven albums as a leader in solo, duo and trio formats. His solo work Goldberg Variations / Variations, which pairs his performance of Bach’s work with improvised variations of his own, has received broad praise as a “riveting, inspired, fresh musical exploration” (New York Times). As a composer, he is a recipient of the Charles Ives Fellowship from the American Academy of Arts and Letters for works including Concerto for Piano and Winds, premiered in the Prague Castle with himself on piano, and Solo Blues for Violin and Piano, premiered at Carnegie Hall. Bringing together his undergraduate studies in astrophysics with his passion for music, he is currently working on integrating computer-driven algorithms into his improvisational approach. Awards include first prize and audience prize at the Montreux Jazz Festival Solo Piano Competition, first prize at the East Coast Jazz Festival Competition, and the Cole Porter Fellowship from the American Pianists Association. His recent soundtrack for the independent feature Movement and Location was voted Best Original Score at the Brooklyn Film Festival.

 

David Dorůžka
Narozen roku 1980 v Praze, v deseti letech začal hrát na kytaru a od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. Byl členem skupiny Eye of the Hurricane a tria Jaromíra Honzáka. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společnosti udělena cena "Talent roku". Účinkoval na deskách Karla Růžičky Jr. (You Know What I Mean, 1997) a Jaromíra Honzáka (Earth Life, s bubeníkem Jorge Rossym, 1998); obě desky získaly ocenění jako “deska roku” v České republice.

V letech 1999 až 2002 žil Dorůžka v Bostonu ve Spojených státech, kde studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone a Berklee udělila Dorůžkovi vedle plného stipendia také několik ocenění, např. Wayne Shorter Award a Jimi Hendrix Award. V létě 2000 se Dorůžka zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka byl do tohoto kurzu vybrán jako jediný kytarista na doporučení Pata Methenyho. V létě 2002 se Dorůžka zúčastnil evropského turné s projektem Swinging Europe pod vedením pianisty Django Batese.

Po dokončení studií na Berklee Dorůžka žil v letech 2002 a 2003 v New Yorku, kde natočil CD Hidden Paths, které získalo ocenění Anděl jako deska roku 2004 v kategorii Jazz&Blues. Od konce roku 2003 Dorůžka pobývá opět v Evropě a koncertuje především se svým triem a také s kvartetem se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstrand. Vystupuje též s Jaroslavem Duškem a Martinem Zbrožkem jako host Divadla Vizita. A kromě koncertní a kompoziční činnosti se věnuje též pedagogickým aktivitám. V minulosti působil na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka a od roku 2003 též učil na Letní jazzové dílně v Praze, pořádané Českou jazzovou společností. Rovněž vedl semináře a přednášky v ČR i v zahraničí.

Dorůžka se objevil na významných festivalech v USA (Monterey, Cleveland a další), Kanadě (Montreal), a v mnoha evropských zemích (festivaly ve Vienne, Kodani, Varšavě, Athénách a další). Mezi zeměmi, ve kterých účinkoval, jsou Spojené státy, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko, Řecko, Polsko a Slovensko. K seznamu hudebníků, s nimiž spolupracoval, patří Jorge Rossy, Django Bates, Tiger Okoshi, Perico Sambeat, Albert Sanz, Rodney Green, Orrin Evans, Kenwood Dennard, Phil Wilson, Greg Hopkins, Don Grusin a mnoho dalších.


Dan Tepfer - piáno
David Dorůžka - kytara