SLAVÍK-NOVÁK-DORŮŽKA

Dříve David Dorůžka trio - modern fresh jazz.

Trio Jiřího Slavíka, Martina Nováka a Davida Dorůžky je relativně novým uskupením na české jazzové scéně. Zčásti navazuje na předchozí autorskou tvorbu Davida Dorůžky, ale opírá se výrazně také o kompozice a hudební koncepci kontrabasisty Jiřího Slavíka. Je to svěží seskupení tří hudebníků s bohatými zkušenostmi a s neutuchajícím tvůrčím duchem, ve kterém ani oni sami nevědí, do jakých vod je příští koncert přinese.

”Nadčasové příběhy.” Tomáš S. Polívka (Rock & All)

“Mistrovské dílo.” O dřej Bezr [o CD Autumn Tales] (Lidovky.cz)

 

Jiří Slavík – kontrabas Studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři Santa Cecilia v Římě. Po studiích se přestěhoval na sedm let do Paříže, kde byl jako jako muzikant na volné noze zapojen do širokého spektra hudebních žánrů; počínaje od tradičního východo-evropského folklóru přes klasickou hudbu po soudobou hudbu a moderním jazzem konče. Od října 2014 žije v Praze a působí jako pedagog na jazzových odděleních HAMU a JAMU. Během své dosavadní kariéry vystoupil s vlastní hudbou na pěti kontinentech. Jeho skladby byly vysílány na rádiích jako France Culture, BBC Radio 3 či Český rozhlas Vltava. Pro sólová vystoupení používá pěti strunný kontrabas, který kdysi patřil legendárnímu Barru Phillipsovi, jenž mu tento nástroj předal. Je sponzorován firmou D’Addario Strings. Své nezpochybnitelné interpretační kvality Slavík kombinuje s výjimečným skladatelským a aranžérským nadáním, o čemž svědčí všechny jeho dosavadní nahrávky vrcholící posledním albem Mateřština, které vyšlo na konci roku 2016. Album je výjimečné kombi ací folklorní syrovosti, využíváním autentickýc rvků lidové hudby a přístupu zkušeného soudobého skladatele a aranžéra. CD získalo cenu Anděl jako deska roku v kategorii World Music a dočkalo se též několikanásobného koncertního provedení.
http://www.jirislavik.comMartin Novák – bicí a perkuse Pochází z Ostravy, vyrůstal v Chrudimi, kde prošel základní uměleckou školou na housle, kytaru a bicí nástroje. Jazzu propadnul na letních jazzových dílnách ve Frýdlantu v Čechách pod vedením Toma Bancrofta a v Praze u Martina Šulce a Jiřího Slavíčka. Po roce 2002 prošel spoustou pražských kapel, jako např. Roman Pokorný Trio (s Ondřejem Pivcem), Blues Box Heroes, Yvonne Sanchez & Brazilian Mood, Najponk Trio, Infinite Quintet, Jan Kořínek & Groove a další. Koncertoval po celé České Republice, ale také v Polsku, Anglii, Turecku, Německu, Rumunsku, Rakousku, Řecku, Bulharsku, Slovensku aj. V roce 2012 vyhrál společně s kapelou Miroslav Hloucal Quartet soutěž Jazzprix a v témže roce se tato kapela také zúčastnila finále soutěže Getxo Jazz Competition. Martin je absolventem prestižního Jazz Institute Berlin u jedinečného Johna Hollenbecka. K vidění je nejvíce v kapelách Druhá Tráva, Lenka Dusilová & Baromantika, Jana Kirschner, Lanugo či Sarah & The Adams. Podílel se na více než patnácti CD.
http://www.martinnovak.com

David Dorůžka - kytara
Často označován jako jedna z vůdčích postav české jazzové scény, David Dorůžka je aktivním profesionálním hudebníkem od svých čtrnácti let a má za sebou vystupování po celém světě, spolupráci s řadou světových jmen a dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. Své nejnovější CD Autumn Tales vydal Dorůžka na sklonku roku 2016 a obdržel za ně již počtvrté cenu Anděl za CD roku v kategorii Jazz&Blues. Na albu, hodnoceném jako “nejlepší česká jazzová deska roku 2016” stanicí Český rozhlas Jazz a jako “mistrovské dílo” serverem lidovky.cz, se Dorůžka vrací zpět k triovému formátu. CD obsahuje pět Dorůžkových nových skladeb, doplněných melodiemi vycházejícími z židovské písňové tvorby, skladbou Bohuslava Martinů ve vlastní úpravě a dokonce i jedním meziválečným jazzovým šlágrem. Třicetiosmiletý Dorůžka začal vystupovat na české jazzové scéně jako teenager. Studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music in Boston u profesorů jako Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone a měl též příležitost učit se u hudebníků jako Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Účinkoval se jmény jako George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Kendrick Scott, Dan Tepfer, Bill McHenry, Jon Fält, Marcin Wasilewski, Rodney Green, Daniele di Bonaventura, Marta Topferová, Aga Zaryan, Tiburtina Ensemble, Iva Bittová, Ewa Farna a s mnohými dalšími.
http://www.daviddoruzka.com
 


Jiří Slavík - kontrabas
Martin Novák – bicí, perkuse
David Dorůžka – kytara