Lazer Viking | Yasha 96

Synťáky, bicí automaty a koncentrovaný mix tanečního power popu a syrového new wave.

Lazer Viking

Lazer Viking je pražský umělec, který je známý především svým upřímným stylem vyprávění a charakteristickým zvukem kombinujícím synth-pop, dekonstruované italo-disco basy a proto-techno repetitivnost. Lazer Viking je opravdový žánrový chameleon, který se usadil u písničkářství s úzkostlivou příchutí post-punku. Lazer Viking působí jako sólový umělec i jako plnohodnotná kapela.

Yasha 96

Jáchym Kovář s muzikou začínal už ve třinácti letech jako dubstepový producent, doopravdy se ale našel až po přestěhování do Berlína. Právě tam vznikl jeho sólový indie popový projekt Yasha 96, který se uvedl v květnu 2020 singlem Under Pillow. Sólová prvotina The Boy Who Came Here From The Dust vznikala přes tři roky v Berlíně a Praze a v pilotním singlu Orange Fish hostuje zpěvačka Amelie Siba.

Po vydání svého debutového alba The Boy Who Came Here From the Dust byl Yasha 96 označen za skrytý poklad české alternativní hudební scény, přičemž jeho album bylo dokonce považováno za jedno z nejlepších indie-popových alb roku 2021 v pořadu Reflektor„Hudba Yashy 96 je něžná a taneční zároveň... jeho písně vás vztyčí a unesou,“ chválil Christoph Scharag z RBB Radio Fritz.

Křehké písničkářství, jemné melodie, „deníčkový“ přístup k hudbě, ale i obrovský krok vstříc současné elektronice. Tak by se dalo popsat žánrově rozkročené druhé album Jáchyma Kováře, který v současné době žije a tvoří v německém Berlíně. Nové album Filip je odrazem Yashovy představy o tom, jak fluidní je současné pojetí hudby. Je alternativní, nebo popová? Tuto otázku si Yasha 96 veskrze neklade. Tvoří tak, jak je mu to blízké, a tak, jak vnímá současnou scénu v Berlíně – v komunitě, která je mu nejblíž, mezi příznivci dark-popu, post-punku a synth-popu.