KIN + Points Septet

JazzFest Brno 2020 - ZRUŠENO, HLEDÁME NOVÝ TERMÍN

Points Septet

Luboš Soukup – tenor saxofon a klarinet, Oskar Török – trubka, Petr Kalfus – soprán a altsaxofon, Jan Jirucha – pozoun, Marcel Bárta – basklarinet a saxofony, Jaromír Honzák – kontrabas, Tomáš Hobzek – bicí

Points Septet k posluchačům promlouvá vlastními skladbami, které komponuje v Dánsku žijící saxofonista Luboš Soukup. Jeho kompoziční i improvizační styl charakterizují slova rozmanitost, kreativita a originalita a ani jeho spoluhráči v tomto smyslu rozhodně nezůstávají pozadu.

Kapela Points Septet vznikla jako rozšířená sestava mezinárodně úspěšného jazzového kvarteta Points, které existuje již od roku 2007. S precizností školených jazzových hudebníků se Soukup a jeho spoluhráči vydávají do neprobádaných končin krajiny hudby. Křehké příběhy střídají mohutné vsuvky dechové sekce a sebejistá sóla jednotlivců. Kapelník Soukup umí napsat silné melodie a svým plným a šťavnatým tónem je také náležitě přednést. Absence harmonického nástroje mu navíc dává aranžérská křídla. Do dechové sekce přizval silné osobnosti s vlastním zvukem i improvizačním jazykem, jež Soukupovy nápady rozvíjí často i za hranici toho, co jako kapelník očekává.

Ačkoliv je Soukupova tvorba inspirována řadou jazzových i klasických velikánů, nalezl po letech hraní a psaní hudby svůj vlastní osobitý expresivní styl podepřený sytým zvukem saxofonu a odvahou dotýkat se hudebních extrémů. Jeho autorské skladby znějí přístupně, ale přesto se výrazně odlišují od jazzového mainstreamu. Soukupova hudba je synonymem světa fantazie, ve kterém prostřednictvím hudebníků ožívají malé i velké příběhy.

 
 
 

KIN

Štefan Szabó – kytara, Michaela Turcerová – saxofon, Petr Maceček – bicí

Spojit hudebníky z Česka a Slovenska do fungující kapely není nic neobvyklého, ovšem zahrát si trio bez basy je obvyklé už daleko méně. Obojí se podařilo triu Szabó – Turcerová – Maceček, a to v kapele, jež se zrodila z jazzové tradice, aby ji svým vlastním projevem svým způsobem popřela.

Szabó a Maceček jsou spolužáci z brněnské JAMU, Michaela Turcerová studuje na pražské HAMU. Postupně zjišťovali, že mají společný hudební vkus a v roce 2017 se domluvili na spolupráci v žánrově bezbřehém triu, kde chybí tradiční basový nástroj. Basa ale schází pouze v sestavě, ne v hudbě tria. Exkluzivně pro tuto unikátní instrumentaci totiž skládají všichni členové kapely a svorně se také starají o vyplnění basového spektra jejich nápadité hudby. Hudební kritik nebo jazzový policajt by v jejich unikátní tvorbě hledal stopy současného jazzu, minimalismu, grunge, volné improvizace, avantgardy nebo zvukové magie. Posluchač se ale raději nechá strhnout energií, originalitou a sofistikovaností. V improvizacích kapela ctí charakter kompozic, v kompozicích nechává naopak prostor pro kreativitu. Všichni členové se mohou pochlubit solidně zvládnutým řemeslem, ale hlavně schopností vytvořit atmosféru a předat hudební myšlenku.

Na koncertě kapela pokřtí své debutové CD, jehož kreativním producentem a mentorem je Luboš Soukup, skvělý saxofonista a skladatel. Jejich spojení s Lubošovou kapelou Points Septet v jednom večeru je tak nabíledni.