Billow + Tryo

dreampop/ indie rock+shoegaze |OpenAir|

Billow

Dream popová kapela z Veselí nad Moravou, kterou tvoří Lenka a Jakub Zbořilovi a Vojtěch Veselý, v živé verzi je navíc doprovází bubeník Erik Netušil. Vydávají na slovenském labelu Z Tapes. Debutovali v roce 2017 křehkou akustickou deskou Maps, které se dostalo pozitivních ohlasů od českých kritiků – album se zařadilo mezi nejlepší domácí desky roku na hudebních webech Beehype, AlterEcho či Full Moon. 

V roce 2019 vydali Billow druhé album Seascape (Z Tapes, Piper Records), které si povšimli také zahraniční recenzenti. Kazetové vydání je mimo jiné distribuováno v Japonsku. Loni se kapela vrátila s třetí deskou pojmenovanou jednoduše III (Z Tapes), na níž se zvukově posunuli blíže k elektronice.

Fotografie Billow: Libor Galia


Lenka Zbořilová (zpěv)
Jakub Zbořil (kytara)
Vojtěch Veselý (kytara, syntezátory)
Erik Netušil (bicí)

Tryo

Původně blanenská trojice, nyní usazená v Brně, hraje v klasickém složení kytary/bicí/zpěv. Debutovali funk-rockově laděnou nahrávkou Stories v roce 2016, poté vznikla ještě dvě EP, Bedroom Hive a čtyřpísňové Karl, na kterém smíchali psychedelii s art rockovými prvky. První studiové album Susatainable gardening jim vyšlo letos na labelu Kabinet Records. Kapela na desce projevuje svou všestrannost – skladby se chvílemi zahalují do mlhavého shoegaze oparu, jindy jsou cítit nejen vlivy kultů jako Pink Floyd nebo The Doors, ale inspirační spirála se točí také kolem jmen jako Orville Peck či Real Estate.


Šimon Podrazil (kytara, zpěv)
Lucie Čejková (baskytara)
Hynek Čejka (bicí)